Divadlo Gotha

Historie barokního divadla v Gothě

Historické barokní divadlo v GothaGotha patří k nejstarším dochovaným divadlům v Evropě. Bylo postaveno v roce 1681, ale jeho kořeny sahají mnohem dále až k 30-ti leté válce.

Během 30-ti leté války město Gotha bylo několikrát obléháno a vypáleno. V klidnějším roce  1640 bylo započato Herzogem Ernstem von Sachsen I. s kompletní rekonstrukcí. V roce 1643 nechal tvrz přestavět na nové rodinné sídlo - zámek Friedenstein. Mimo to nechal vydudovat infrastrukturu města, například novou mincovnu, knihovnu, požární zbrojnici,nebo nový kostel.

Po smrti Ernsta město převzal jeden z jeho sedmi synů - Friedrich I. von Sachsen-Gotha-Altenburg. Friedrich, velmi vzdělaný a zcestovaný vládce, byl inspirován hlavně francouzskými a německými divadelními sály, a rozhodl se postavit vlastní barokní divadlo.

To bylo otevřeno v roce 1681,Gotha a bylo vybaveno nejnovějšími technologiemi pro změnu scény, kulis a záclony, a navíc se sofistikovanými přístroji pro zvukové a vizuální efekty.

Od té doby se mnoho divadelních společností hrálo vystřídalo v tomto divadle. Ale hlavní osobou ze všech, které jsme vděčni, je "Otec německého divadelního umění" Conrad Ekhof. Ekhof, slavný dramatik z Hamburku a velmi oblíbený od jeho první návštěvy divadla a až do své smrti (1779) , měl divadlo rád, často jej navštěvoval a psal hry pro místní aktéry. Na jeho počest je toto divadlo nazváno  Ekhof-divadlo.

Po smrti Conrada EkhofaGotha sláva divadla pomalu doznívala. Až na pár her bylo fungování divadla obnovené v roce 1840. Od roku 1924 je barokní divadlo součástí muzea
Thüringerského barokního divadla .